top of page

Czym charakteryzują się angielskie ogrody? Piękne połączenia krajobrazu z projektowaną roślinnością.

Angielskie ogrody, nazywane również jako ogrody krajobrazowe lub park krajobrazowy, zachwycają każdego z nas. Wzbudzają podziw różnorodnością gatunków i niezapomnianymi kompozycjami roślinnymi.Taki typ ogrodów charakteryzuje się połączeniem z naturalnym klimatem, ukształtowaniem terenu i podkreśla dziką przyrodę. Styl ten odbiega od prostych linii, geometrycznych kształtów wprowadzanych w ogrodach barokowych, ma komponować się z naturalnym środowiskiem.

Duża ilość zielników, rabat warzywnych, podwyższonych grządek, również znalazła miejsce w pięknych krajobrazowych ogrodach.


Jakie rośliny mogą być stosowane do stworzenia stylu angielskiego w naszej przydomowej przestrzeni?


Roślinny, które możemy wybrać do stworzenia niesamowitych kompozycji to okazałe drzewa (nie formowane): dęby, buki, graby modrzewie, brzozy. Krzewy większych formatów, które mają rozłożysty i naturalny pokrój. Krzewy kwitnące, o kwiatach w spokojnych barwach, nadające całości kompozycji lekkości i romantyczności. Styl angielski to różne odcienie różu, delikatnego fioletu, bieli. Całość kompozycji ułożona w taki sposób, aby zaznaczył piętrowanie roślin/poziomów.


Styl angielski to różnorodność gatunków, ale przede wszystkim szpalery róż angielskich, uprawianych na rabatach lub w donicach tuż obok tarasów. Drugą cechą charakterystyczną są wybitnie wypielęgnowane trawniki, idealnie wystrzyżone, na których umieszczone zostają tzw. soliter (pojedyncze drzewo lub krzew, umieszczony na pustej przestrzeni np. dużego trawnika). Wprowadzenie, takiego akcentu przełamuje dużą płaszczyznę np. trawnika i nadaje wrażenia bardziej naturalistycznego klimatu. Styl angielski to przede wszystkim przestrzeń publiczna podkreślająca przestrzeń pałaców, zamków i ogrodów wystawowych, gdzie możemy obejrzeć wyselekcjonowane gatunki roślin i konsekwencja w utrzymaniu spokojnej kolorystyki .

W jaki więc sposób zbliżyć się do wprowadzenia angielskiego stylu w swoim ogrodzie na tarasie lub balkonie? To proste. Szeroki wybór roślinności modyfikowanej genetycznie na odmiany miniaturowe pozwolą na stworzenie kompozycji angielskich tuż przy tarasach. Metalowe donice w odcieniach bieli podwyższone, rabaty kwiatowe, białe meble ogrodowe lub metalowa pergola, w tym niespotykanym kolorze wprowadzi klimat angielskiego stylu. Róże, rośliny pnące, cebulowe, czosnki ozdobne, pnącza kwitnące i przede wszystkim powojniki dobrze poradzą sobie w metalowych donicach i będą umilać czas podczas odpoczynku lub spotkania z przyjaciółmi i rodziną. #gardensteel #ogrodangielski #pomyslnaogrod #donicezmetalu #producentdonic


92 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


bottom of page