top of page

Drzewa oliwne - uprawa drzewa oliwnego w donicy

Drzewa oliwne pochodzą z klimatu śródziemnomorskiego, czyli ciepłego, wilgotnego, gdzie średnia temperatura w zimie spada maksymalnie do -5 stopni celsjusza. Zdecydowanie nie jest naszym rodzimym drzewem, dlatego pojawia się pytanie, czy uprawa OLIWEK w naszym klimacie jest możliwa?

Oczywiście, że tak. Wystarczy pomyśleć o zaplanowaniu miejsca uprawy tego nietypowego drzewa, zbliżyć warunki uprawy do klimatu śródziemnomorskiego i odpowiednio zabezpieczyć je na zimę. Proces intensywnego i regularnego podlewania i nawożenie również jest ważny we wszystkich fazach uprawy drzew oliwnych.


Gdzie kupić Drzewka Oliwne?

Coraz częściej spotykamy te gatunki w większości szkółek roślin ozdobnych. Można również pokusić się na zakup rośliny od bezpośredniego dostawcy, który zajmuje się sprzedażą bezpośrednio z Włoch, Chorwacji czy innych części świata. W sieci można znaleźć wiele firm zajmujących się bezpośrednim transportem roślin do klienta.


Miejsce uprawy/przeznaczenia:

Drzewa oliwne najlepiej uprawiać w donicy. Polecamy tutaj donice metalowe lub donice Cortenowe (nowość na polskim rynku ogrodniczym), ze względu na możliwość zakupu donicy o większych gabarytach lub zamówienia jej po prostu na wymiar. Trwała i mocna konstrukcja poradzi sobie z rozwijaniem się systemu korzeniowego i będzie stabilnym podłożem do wzrostu rośliny. Donice ze stali bardzo łatwo ocieplić od środka, poprzez wyłożenie wszystkich bocznych ścian styrodurem o gr min 2 cm. zabieg ten spowoduje zabezpieczenie korzeni przed przemarzaniem i nadmiernym wysychaniem podłoża . Niestety nie oznacza to, że Oliwka może zostać na zewnątrz w okresie jesienno- zimowym. Najlepsze miejsca do uprawy oliwek to tarasy, balkony, ogrody zimowe, oranżerie,a nawet mieszkaniu lub dom.

Bezpośrednio w gruncie niestety nie wytrzyma zbyt trudnych warunków atmosferycznych.


Wymagania uprawowe:

Oliwka nie posiada zbyt dużych wymagań pod kątem pielęgnacji. Należy pamiętać o kilku zasadach:

-odpowiednio przygotowane podłoże

-regularne podlewanie najlepiej ciepłą odstaną wodą,

-nawożenie składnikami wieloskładnikowymi, najlepiej w formie płynnej

-zraszanie całej rośliny w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności

-w okresie jesienno zimowym ograniczenie podlewania do min. 2 x w tygodniu


Choroby i szkodniki:

Drzewa oliwne są roślinami bardzo odpowrnymi na choroby i szkodniki, tylko w sytuacji gdy spełniane sa wszystkie warunki uprawowe. Aby roślina była silna i zdrowa, bardzo ważne jest dostarczanie wszystkich makro i mikroelementów. Choroby i szkodniki, które atakują słabsze okazy to: wełnowiec, mszyca biała, mączniak, i choroby grzybowe.

Wszystkie te problemy, można zwalczyć szybkim działaniem herbicydów i powtarzaniem oprysków co 2 tygodnie. #gardensteel #ogrodyoliwne #oliwka #oliwkawdomu #uprawaoliwek #donicezblachy #donicezmetalu


143 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page