top of page
  • kflis3

Jak zaprojektować nowoczesny ogród frontowy z Garden Steel?

Zaktualizowano: 24 sty 2023


Ogród frontowy pełni funkcję reprezentacyjną i jest wizytówką posesji. W tym miejscu przestrzeń publiczna przenika się z prywatną. Jest ono więc obserwowane nie tylko przez domowników, ale również przez przechodniów. Warto więc poświęcić nieco uwagi podczas jego projektowania. Co należy mieć na uwadze urządzając nowoczesny ogród frontowy?

Zaproszenie do wejścia

Ogród frontowy powinien zapraszać gości do wejścia na posesję dzięki wyraźnej ścieżce prowadzącej do domu. Najlepiej, by miała ona szerokość umożliwiającą dwóm osobom chodzenie obok siebie, czyli 1-1,5 m. Nie powinna ona być całkiem prosta, ale lepiej też nie projektować zbyt dużej liczby zakrętów. Należy obejrzeć teren z każdej perspektywy: z domu, ulicy oraz podjazdu, by określić, czy nadaje się on na ogród frontowy. Z reguły funkcję praktyczną powinna pełnić przestrzeń za domem, ta znajdująca się przed nim ma głównie rolę reprezentacyjną.

Rośliny w ogrodzie frontowym

Wybór roślin do nowoczesnego ogrodu frontowego powinien być uzależniony od rodzaju podłoża i ilości światła. Konieczne jest też dobranie ich pod kątem preferowanego stylu. Im bardziej skomplikowana jest forma architektoniczna domu, tym bardziej spokojna powinna być roślinność. Docelowa wysokość roślin musi być dopasowana do wielkości budynku. Dobrze sprawdzą się te zapewniające estetyczny wygląd posesji przez cały rok, np. iglaki, rośliny liściaste nie zrzucające liści oraz drzewa i krzewy o ozdobnych pędach. Ogród będzie zmienny, a jednocześnie atrakcyjny przez cały rok, jeśli rośliny zimozielone zostaną połączone z bylinami lub trawami ozdobnymi. Niezbędny element wyposażenia każdego zadbanego i dobrze zaprojektowanego ogrodu stanowią rabaty. Umożliwiają wyeksponowanie kwiatów i mniejszych krzewów dekoracyjnych. Schludny, regularnie nawożony, podlewany i koszony trawnik będzie dla nich pięknym, zielonym tłem.

Pojemniki na kwiaty w ogrodzie frontowym

Pojemniki również mogą pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie frontowym. Warto wybrać te z nasadzeniami, a w przypadku roślin wrażliwych na zimno – ocieplane od wewnątrz, np. styropianem. Nowoczesny wygląd i odporność na warunki atmosferyczne zagwarantują donice ocynkowane.

Oświetlenie w ogrodzie frontowym

Podczas projektowania ogrodu frontowego nie wolno zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Przy drzwiach wejściowych dobrze sprawdzą się oprawy wyposażone w czujnik ruchu. Ścieżka również powinna zostać oświetlona. W jej przypadku warto sięgnąć po słabsze i bardziej dyskretne światło.

O czym jeszcze pamiętać podczas aranżowania ogrodu frontowego?

Należy mieć na uwadze przede wszystkim rzeczy, których lepiej unikać podczas projektowania ogrodu frontowego. Nie powinno być tu miejsca na pranie czy strefę wypoczynkową. Zupełnie wystarczająca będzie niewielka ławeczka. Więcej mebli wypoczynkowych powinno znajdować się w przestrzeni za domem. Często przed budynkiem stoją kubły na śmieci, które nie wyglądają jednak zbyt estetycznie. Warto zamaskować je odgrodzonym zadaszeniem bądź murkiem z tui. Każdy element ogrodu powinien być czysty i zadbany.


100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page