top of page
  • kflis3

Prace ogrodowe we wrześniu - o czym musimy pamiętać?


Wrzesień to przełomowy miesiąc w ogrodowym kalendarzu, który przynosi zazwyczaj radykalną zmianę pogody. Jest to przejściowy okres pomiędzy gorącym latem, a chłodnymi miesiącami, w których rośliny kończą wegetację. Wczesną jesienią ogrodnicy i działkowcy wciąż mają ręce pełne roboty! To idealny moment, aby zebrać ostatnie plony roślin użytkowych i ozdobnych oraz uporządkować ogród przed zimą.


Jakimi plonami obdarowuje nas wrzesień?


Przełom lata i jesieni to czas na zbiory wielu gatunków roślin i warzyw. Wrzesień obdarowuje nas późnymi gatunkami jabłek, gruszek oraz śliwek a także niektórymi odmianami malin, jeżyn i winorośli. Również w warzywniaku czekają na nas obfite plony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę roślin dyniowatych, możemy cieszyć się zbiorami cukinii, kabaczków i wczesnych dyni, a także papryki i pomidorów. Po zebraniu ostatnich warzyw dokładnie oczyszczamy rabaty ogrodowe z pozostałości roślin i chwastów. Zdrowe pędy możemy przeznaczyć na kompost, jeśli natomiast zauważymy na nich szkodniki, należy je spalić.


Opróżnione rabaty należy przygotować na kolejny sezon. Warto je przekopać, gdyż spulchniona gleba pod wpływem mrozu nabiera lepszej struktury i jest lepiej przepuszczalna dla wody. W celu wzbogacenia gleby w związki azotowe można również wysiać poplon, czyli niektóre gatunki łubinu, wyki i rzepaku. Rabaty i warzywniki z ocynkowanej blachy mogą spędzić zimę na otwartej przestrzeni. Warto je oczyścić i umyć, używając roztworu szarego mydła.