top of page
  • kflis3

Prace ogrodowe we wrześniu - o czym musimy pamiętać?


Wrzesień to przełomowy miesiąc w ogrodowym kalendarzu, który przynosi zazwyczaj radykalną zmianę pogody. Jest to przejściowy okres pomiędzy gorącym latem, a chłodnymi miesiącami, w których rośliny kończą wegetację. Wczesną jesienią ogrodnicy i działkowcy wciąż mają ręce pełne roboty! To idealny moment, aby zebrać ostatnie plony roślin użytkowych i ozdobnych oraz uporządkować ogród przed zimą.


Jakimi plonami obdarowuje nas wrzesień?


Przełom lata i jesieni to czas na zbiory wielu gatunków roślin i warzyw. Wrzesień obdarowuje nas późnymi gatunkami jabłek, gruszek oraz śliwek a także niektórymi odmianami malin, jeżyn i winorośli. Również w warzywniaku czekają na nas obfite plony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę roślin dyniowatych, możemy cieszyć się zbiorami cukinii, kabaczków i wczesnych dyni, a także papryki i pomidorów. Po zebraniu ostatnich warzyw dokładnie oczyszczamy rabaty ogrodowe z pozostałości roślin i chwastów. Zdrowe pędy możemy przeznaczyć na kompost, jeśli natomiast zauważymy na nich szkodniki, należy je spalić.


Opróżnione rabaty należy przygotować na kolejny sezon. Warto je przekopać, gdyż spulchniona gleba pod wpływem mrozu nabiera lepszej struktury i jest lepiej przepuszczalna dla wody. W celu wzbogacenia gleby w związki azotowe można również wysiać poplon, czyli niektóre gatunki łubinu, wyki i rzepaku. Rabaty i warzywniki z ocynkowanej blachy mogą spędzić zimę na otwartej przestrzeni. Warto je oczyścić i umyć, używając roztworu szarego mydła.


Kwiaty ogrodowe we wrześniu - jak przygotować je do zimy?


Wczesną jesienią wciąż jeszcze cieszymy się ostatnimi letnimi kwiatami, jednak pracujemy już nad tym, aby przygotować je do zimy. Jest to idealny moment na przycinanie krzewów róż oraz podział bylin, które nadmiernie się rozrosły (lilie oraz piwonie). Wrzesień to również miesiąc, w którym sadzimy kwiaty dwuletnie (bratki i stokrotki) oraz cebulki kwiatów, które chcemy podziwiać wiosną (tulipany, hiacynty, szafirki i przebiśniegi). Możemy przeznaczyć im miejsce na trawniku lub posadzić w specjalnych mrozoodpornych donicach. Wszystkie nasadzenia należy obficie podlać. Natomiast cebule i byliny roślin niezimujących (na przykład mieczyki i dalie) po przekwitnięciu trzeba wykopać i umieścić w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Miłośnicy wrzosów mają we wrześniu swój moment! Kwiaty te warto posadzić w słonecznym miejscu i półprzepuszczalnym podłożu, pięknie prezentują się również w donicach.


Drobne ale niezbędne prace porządkowe w jesiennym ogrodzie


Aby wiosną cieszyć się ogrodem gotowym do pracy i rekreacji, warto włożyć nieco wysiłku w jego uporządkowanie jesienią. Trawniki należy porządnie skosić i skrupulatnie oczyścić z opadłych owoców oraz liści. Sprzęt ogrodowy jesienią domaga się przeglądu i dokładnego czyszczenia. Również meble ogrodowe należy wyczyścić i zabezpieczyć przed mrozem, lub przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jeżeli posiadamy w ogrodzie grill lub palenisko, z pewnością zbliża się koniec sezonu jego użytkowania. Każde takie urządzenie należy dokładnie wyczyścić za pomocą dedykowanych środków.


Wrzesień to wbrew pozorom pracowity okres w kalendarzu ogrodników i działkowców. Warto je dokładnie zaplanować, aby nie dać się zaskoczyć pierwszym przymrozkom! Przygotowanie ogrodu do wiosny daje wiele satysfakcji i pozwala z radością oczekiwać na kolejny sezon.


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page