top of page

Stęsknieni za kolorowymi akcentami w ogrodzie, podpowiadamy czym obsadzać marcowe donice.

Posiadamy szeroki wybór roślin które możemy uprawiać od wczesnej wiosny, a cieszą nas do słonecznego lata.


Uprawa jest o tyle prosta i przyjemna, że może być zaplanowana tuż przy tarasie, np. w donicach metalowych.


Pierwsza grupa: rośliny cebulowe i kłączowe. Najlepiej wysadzać je późną jesienią, aby wiosną móc cieszyć się kolorowymi akcentami w ogrodzie, jest to duża oszcządność czasu oraz pieniedzy. Cebule i kłącza dobrze zimują w glebie i w donicach i nie wymagają większej pielęgnacji, oprócz oczywiście podlewania. Świetnie mogą zimować pomiędzy roślinami wieloletnimi w rabatach lub podwyższonych grządkach. Daje to Efekt naprzemienności kwitnienia: gdy rośliny wieloletnie mają późniejszy okres kwitnienia, hiacynty, żonkile lub piękne tulipany mogą w niesamowity sposób wnieść wiele barw do naszego ogrodu. Zaletą zastosowania roślin cebulowych jest wytrzymałość na niskie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne. Ciemierniki, hiacynty, tulipany i żonkile mają bajeczny wygląd oraz szereg odmian i kolorów. Posadzone raz w swoim ogrodzie powtarzają kwitnienie każdej wiosny.

Świetnym rozwiązaniem jest tworzenie kompozycji roślinnych w rabatach metalowych z roślin zimozielonych (np. bukszpanów) oraz roślin cebulowych. Razem zmieszczą się w donicy, a w połączeniu stworzą niesamowity efekt .


Rośliny jednoroczne: czyli rośliny które kończą swój żywot po jednym okresie wegetacyjnym. Mamy na myśli tutaj bratki, które są zdecydowanie królowymi pierwszych nasadzeń wiosennych. Wykorzystanie np warzywników na nogach z metalu pozwalą chronić nam delikatne rośliny przed nocnymi przymrozkami lub zimnymi wiatrami. Lekka konstrukcja pozwoli nam na przenoszenie kompozycji z bratków lub pierwiosnków do miejsca osłoniętego od przymrozków, np w głąb tarasu czy werandy lub po prostu do domu.

Uprawa roślin jednorocznych w metalowych podwyższonych grządkach daje nam niesamowita różnorodność jeżeli chodzi o rodzaje nasadzeń. Wczesna wiosną możemy zacząć uprawe bratków, stokrotek pierwiosnków, zawilców , które są dostępne w różnych gatunkach. Dane kompozycję wytrzymają nawet do połowy lata.

Dobrą alternatywa do uprawy roślin jednorocznych jest zmmiana kompozycji wczesnowiosennych na letnie, a w późniejszym okresie jesiennym a nawet zimowych.

Jak przedłużyć trwałość wczesnych kompozycji wiosennych? Jest kilka zasad: regularne podlewanie, nawożenie nawozami wieloskładnikowymi (intensywne kwitnienie osłabia roślinę), a co najważniejsze uszczykiwanie przekwitniętych kwiatostanów. Co to oznacza? Bratki lub stokrotki bardzo szybko zawiązują nasiona. Roślina wtedy wydłuża swoje pędy, jest osłabiona a kolejne kwiaty są coraz mniejsze. Nie stosowanie tego zabiegu może doprowadzić nawet do zamierania pędów. Jest to więc bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny który powoduje również rozkrzewianie się rośliny. Pamiętajmy również że kolorowe kwiaty na naszych tarasach oraz parapetach są świetnym wabikiem dla pszczół i motyli :).
Rośliny wieloletnie, które można uprawiać i wprowadzać już w marcu to wrzośce, azalie , barwinki, smagliczki skalnej. Dlaczego akurat ta grupa roślin? Świetnie nadają się do uprawy doniczkowej. Mają nie duży system korzeniowy, więc nie potrzebują aż tak wiele miejsc do uprawy. Są odporne na mróz , mogą powtarzać kwitnienie, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, odporne na suszę oraz brak nawożenie, które oczywiście zalecamy stosować. Kompozycje wykonane z tej grupy roślin w mogą tworzyć niesamowite kolorowe “poduchy”, które będa spływać po ścianach metalowych donic. Połączenie delikatnych i kolorowych roślin np z Sosną szczepioną na pniu lub kosodrzewiną w naturalnej formie pięknie podkreśli taras, ogród lub wejście do domu. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu podłoża, dbaniu o odpowiedni drenaż i ph gleby. Najlepiej zastosować podłoże żyzne , wymieszane z keramzytem i piaskiem, Rośliny wieloletnie uprawiane w donicach potrzebują regularnego nawożenie, co sprawi, u roślin kwitnąc powtarzanie kwitnienia, brak chorób grzybowych oraz szkodników. Stosowanie Nawozów wieloskładnikowych po prostu wzmacnia roślinę, przez co jest odporniejsza również w okresie zimowym. Wrzośce azalie i barwinki dobrze rosną na lekko kwaśnym podłożu. Wczesną wiosną dobrze jest wsypać do donicy torfu kwaśnego i delikatnie wymieszać z podłożem lub zastosować zabieg obsypania rośliny korą sosnową. Zabieg ten należy również stosować przy uprawie roślin iglastych w w rabatach i donicach.Uprawa Roślin iglastych i liściastych w metalowych rabatach jest możliwa już w marcu oraz przez cały rok. Szeroki wybór roślin, które są dostępne w szkółkach pozwolą nam stworzyć niesamowite kompozycje zimozielone. Zalecamy tutaj zastosować tzw piętrowanie poziomów roślin. Jeżeli jesteście miłośnikami iglaków i roślin nie zrzucający liści zalecamy: Iglaki szczepione na pniu np. sosny lub jałowce, Iglaki kształtujące się w kulę, np thuja Danica, bukszpany w różnych formach, cisy, laurowiśnia. W wieloletniej uprawie roślin w pojemnikach pamiętajmy o odpowiedniej termoizolacji. Donice z metalu zalecamy wyłożyć cienkim styropianem, aby móc cieszyć się uprawą roślin zimozielonych przez cały rok. Szeroki wybór w profesjonalnych szkółkach ogrodniczych pozwoli na dostosowanie odpowiedniego materiału roślinnego do stworzenia niesamowitych i dynamicznych kompozycji.


Uprawa warzyw w metalowych warzywnikach?

Marzec to najlepszy czas na sadzenie cebuli dymki, wysiew marchwi, pietruszki szpinaku, kopru. Możemy zrobić to już na tarasie lub bezpośrednio w gruncie. Pierwsze wysiewy zalecamy zrobić do dobrze przygotowanego podłoże (gleba powinna być luźna i bez większych grudek), dbać o odpowiednią wilgotność oraz okrywanie białą przepuszczalną agrotkaniną. Ściółkowanie przyspieszy kiełkowanie nasion i utrzyma odpowiednią wilgoć. Podwyższone rabaty z metalu świetnie chronią nasze uprawy przed szkodnikami, ślimakami i naszymi domowymi zwierzętami. Wyższa konstrukcja utrudnia dostęp do naszych grządek.
158 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page