top of page

W jaki sposób zaaranżować swoją część uprawową w swoim ogrodzie? To proste.

Kochasz świeże owoce zerwane prosto z drzewa? możesz je mieć nawet na swoim balkonie i tarasie.

Podwyższone grządki ze stali lub metalowe donice z dnem (z odpowiednimi otworami) są ciekawą alternatywą do upraw owoców miękkich, a nawet drzew owocowych. Polecamy tutaj drzewa owocowe kolumnowe lub drzewa i krzewy miniaturowe, które mają mały system korzeniowe, a całe drzewko nie rozkrzewia się zbyt mocno. Drzewka kolumnowe nie zabiorą więc przestrzeni na tarasie i balkonie. Musimy jednak pamiętać, aby miejsce uprawy było dobrze nasłonecznione. Wystarczy trochę miejsca na ustawienie donicy i można cieszyć się swoją małą uprawą drzew owocowych.Drzewka kolumnowe które mogą już zaowocować w drugim roku od posadzenia i są polecane do upraw doniczkowej:


- czereśnie - Queen Mary, Silva, Victoria i Helena,

- śliwy - Imperial i Fruca,

- jabłonie – Vesna, Red River, Waltz, Flamenco, Bolero, Arbat, Polka, Garden Fountain,

- grusze -Decora i Saphira,

- morele – Compacta, Klarina

- śliwo-morela - Miracose,

- brzoskwinia - Aida,

- nektaryna - Alice,

- wiśnia - Jachim,

- czereśnio-wiśnia - Caroline


Drzewka owocowe kolumnowe posiadają wąsko rosnącą koronę, jest to ich główna cecha, dlatego nawet po cięciu zachowują swój kształt. Roślina dorasta do około 4 m wysokości i owocuje na pędzie głównym, więc nie ma obawy, że po kilku latach rośnie wielkie drzewo owocowe. Donica lub podwyższona grządka hamuje rozwój korzeni, za czym idzie rozrastanie się korony, zachowując obfite owocowanie.


Krzewy owocowe do uprawy w rabatach z metalu:

- borówka amerykańska

- jagoda kamczacka

- maliny bez kolcowe

- jeżyny bez kolcowe

- poziomki i truskawki


Co zrobić, żeby zacząć swoją uprawę drzew lub krzewów owocowych?

- wybór odpowiedniej donicy lub warzywnika

- wybór odpowiedniego podłoża

- wybór odpowiednich sadzonek

- odpowiednie miejsce, dobrze nasłonecznione

- intensywne podlewanie (pamiętajmy, że w donicach podłoże wysycha szybciej)


Wybór takiego rodzaju form drzew i krzewów owocowych to nie tylko świetne wykorzystanie małej przestrzeni ogrodu lub tarasu. Wygląd kolumnowych drzew wspaniale dopasuje się do każdego stylu twojego ogrodu. Nasadzenia drzew kolumnowych dodają nutkę nowoczesności, porządku i harmonii. Przy kolumnowych formach drzew owocowych, posadzonych w metalowych donicach możemy pozwolić sobie na dobry odpoczynek i przyjemność z uprawy swoich owoców. _______________________________________________________________________________ #gardensteel #ogrod #wiosna #donicezblachy #podwyzszonagrzadka


120 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page