top of page

Wrzośce i azalie - urokliwe nasadzenia

Przedstawiamy rośliny które możemy wykorzystać do stworzenia pięknych kompozycję z azalii japońskich i wrzośców. Te dwie grupy roślin idealnie będą nadawały się do wykorzystania metalowych donic i wykonania nasadzeń, które pozostaną trwałe przez wiele lat.


Po długiej zimie, czekamy z utęsknieniem na pierwsze kwiaty w ogrodzie. Pierwszym kolorowym akcentem mogą być wrzośce. Ich kwiaty mogą się już pojawiać na przełomie lutego i marca Co to za grupa roślin? Wrzośce są to niskie krzewinki z delikatnymi przylistkami. Są zimozielone i nie przemarzają. Na całej długości łodyg mają liczne kwiaty w kształcie małych dzbanków. Już dwuletnie sadzonki mogą tworzyć niesamowite kolorowe “poduchy”. Idealnie komponują się z innymi roślinami, a przede wszystkim iglakami szczepionymi na pniu. Tworzą w donicy dwa piętra roślin. Stosując wrzośce w uprawie doniczkowej idealnie możemy zakryć ziemię, nie musimy wtedy wysypywać kory lub kamienia. Szybki wzrost zadarni ziemię (zarośnie puste przestrzenie rabaty). Wrzośce występują w kilku kolorach, najbardziej popularny jest odcień różu i fioletu. Dobrze rosną na glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Dużym znaczeniem jest przygotowanie odpowiedniego drenażu w donicy, o którym wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach.


Drugą grupą roślin na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę do nasadzeń rabat z metalu są azalie

japońskie. Jest to krzew wolno rosnący, należący do rodziny różaneczników. Cechuje go jednak większa odporność na choroby i szkodniki. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po Prostu każdego roku wydaje piękne kolorowe kwiaty (różowe, białe, żółte, łososiowe, purpurowe, krwistoczerwone). Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć przekwitnięte kwiatostany, przez tzw. uszczykiwanie. Dopuszczenie do zawiązywania nasion azalii, osłabia ją. Uszczykując pozwalamy jej na lepszy wzrost i rozwój. Świetnie wygląda w metalowych rabatach, ponieważ nie jest ekspansywna. Co to oznacza? Nie rozrasta się na boki, więc nie będzie kłopotliwa do uprawy na tarasach, ogrodach kawowych i przestrzeni publicznej. Nie tylko kwiaty są dekoracyjnie, liście są drobne i błyszczące, Tworzą niesamowity pokrój dopasowując się do różnych stylów architektonicznych. Azalie kwitną na przełomie kwietnia/maja i trwa przez około 3 tygodnie. W pobliżu azali unosi się niesamowity zapach, który umili czas biesiadującym na tarasie lub balkonie. Są również roślinami miododajnymi, zatem są fajnym wabikiem dla owadów i motyli.Dlaczego właśnie te dwie grupy roślin?

 • nie przemarzają

 • są zimozielone

 • kwitną bardzo wcześnie

 • nie wymagają przycinania

 • dorastają do pewnej wielkości i ich wzrost zostaje zahamowany

 • z każdym kolejnym sezonem przybywa im pędów kwiatowych

 • dobrze radzą sobie podczas długotrwałej suszy (np podczas nieobecności właścicieli)

 • nie wymagają nawożenia

 • wysoko odporne na choroby grzybowe i szkodniki

 • posiadają szeroki wybór gatunków

 • ich forma jest nowoczesna i elegancka, świetnie łączy się z metalem

 • Tworzy ciekawe formy z roślinami szczepionymi na pniu, ( np. sosny na pniu )


Kompozycje z azalii i wrzośców w metalowych donicach z dnem dobrze ustawić w słonecznym miejscu. Należy pamiętać o częstym podlewaniu (podłoże w donicach szybciej wysycha), chociaż izolacja styrodurem ograniczy przemarzanie i nadmierne wysychanie podłoża.


Chcesz stworzyć nowoczesne, eleganckie i romantyczne kompozycje roślinne w stylowych donicach? Zadzwoń. doradzimy, jak przygotować podłoże, gdzie kupić najlepsze sadzonki, i jaki model donicy lub rabaty będzie odpowiedni dla Państwa.

#gardensteel #ogrod #nasadzeniawiosenne #wiosna #donicezblachy #donicerzeszow


50 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page