top of page
  • kflis3

Jak przygotować warzywnik Garden Steel na zimę?

Zaktualizowano: 24 sty 2023Rozpoczynająca się zima to ten moment, w którym należy pomyśleć o tym, by odpowiednio przygotować do niej swój ogród, a także miejsce, w którym uprawia się własne przydomowe warzywa. Po tym jak uda się zebrać ostatnie plony, trzeba zacząć przygotowywać warzywnik na zimę. Warto wiedzieć jak to zrobić, zwracając uwagę również na to, jakie warzywa znajdują się w ziemi.

Przygotowanie warzywnika Garden Steel - jesienne porządki

Jesień to ten moment, w którym z warzywnika zebrane będą ostatnie warzywa. Trzeba jednak pamiętać, że są takie gatunki, które mogą także zimować w gruncie. W grę wchodzą między innymi lubczyk, brukselka, jarmuż, roszponka czy niektóre odmian pora i szpinaku.

Jesień to również czas porządków w warzywniku, z którego zbieramy ostatnie liście warzyw - można je zamrozić, ponieważ te sprzedawane zimą w sklepach nie będą już tak aromatyczne. Jeśli rośliny mają zdrowe części typu łodygi, liście czy inne elementy, można je uprzątnąć i wrzucić do kompostownika. Większe części można także rozdrobnić, ponieważ dzięki temu wszystko będzie się mogło szybciej rozłożyć.

Usunięcie elementów ułatwiających uprawę

Jeśli w warzywniku stosowane były jakieś elementy, które mogły ułatwiać uprawę to warto będzie zadbać także o ich uśnięcie. W grę wchodzą przede wszystkim osłony i ewentualnie wykorzystywane tunele foliowe. Powinno się usuwać je na okres zimowy, tak by potem w okresie wiosennym ponownie było można je rozłożyć. Porządkując swój warzywnik trzeba także zadbać o oczyszczenie wszystkich osłon, dokładne mycie i suszenie, by nie było obaw, że na wiosnę staną się powodem rozwoju chorób grzybiczych i pleśni. Stabilne konstrukcje ewentualnie można zostawić na zimę, ale trzeba usunąć resztki roślin.

Jak odpowiednio zaplanować warzywnik?

Okres zimowy to także ten czas, gdy trzeba zadbać o przyszłe planowanie warzywnika. Należy między innymi zwrócić uwagę na to, jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o zasady zmianowania warzyw. To istotna kwestia w okresie zimowym, ponieważ trzeba będzie wiedzieć, w którym miejscu ziemia powinna być przekopana. Nie wszystkie rośliny lubią stale rosnąć w tym samym miejscu. Dlatego należy stosować zmianowanie warzyw i tutaj podstawowa zasada jest taka, że dzieje się to co najmniej co 4 lata. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby nie uprawiać rok po roku w tym samym miejscu roślin z tej samej grupy, ponieważ to może powodować rozwój chorób, które mogą dotykać takie rośliny.

Nawożenie gleby na jesień?

Kolejna kwestia, którą warto mieć na uwadze to szukanie rozwiązań, które mogą dotyczyć nawożenia gleby na jesień. W tym okresie powinno się przede wszystkim mieć na uwadze wykorzystywanie nawozów, które mają naturalne pochodzenie. Można wykorzystać czy to obornik czy kompost. Jeśli wykorzystuje się nawóz zwierzęcy to powinno się najlepiej przekopać ziemię jeszcze tego samego dnia, by taki nawóz nie leżał na gołej ziemi, ponieważ traci dużo azotu.

Przekopanie ziemi w warzywniku

Chcąc zadbać o warzywnik Garden Steel powinno się także w nim przekopać ziemię na jesień. Dzięki temu można poprawić żyzność, wprowadzić nawóz do gleby, a także usunąć z niej szkodników. Gdy przyjdą mrozy, robaki ich nie przetrwają. Dodatkowo przekopanie będzie także powodować napowietrzenie i spulchnienie gleby. Jeśli uda się ten zabieg wykonać będzie można oczekiwać, że efekty będą pozytywne i gleba przyniesie dobre plony. Dlatego tak ważne będzie zadbać przed zimą o warzywnik, by na wiosnę i latem cieszyć się z plonów, które nam przyniesie.


43 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page