top of page

Podwyższone grządki z metalu

Warzywniki bez dna z metalu są świetną alternatywą do tworzenia wygodnych miejsc w swoim ogrodzie do uprawy warzyw.


Kwiecień to czas na wysiew nasion (pietruszki, marchewki, koperku), wysadzania sałaty, rzodkiewki, cebuli dymki, czosnku i wiele innych. Wzrost temperatury i większa ilość godzin słonecznych z powodzeniem pozwoli uzyskać szybsze kiełkowanie i wzrost upraw. Uprawy można zabezpieczyć przed zimnymi nocami a nawet przymrozkami. W zupełności przykrycie biała agrotkaniną wystarczy.

Oczywiście pamiętamy o intensywnym i równomiernym nawadnianiu naszych upraw. Najlepiej poprzez stosowanie specjalnych końcówek w postaci zraszaczy. Ważne jest, aby zbyt gwałtowne podlewanie nie spowodowało wypłynięcia nasion.

W danym okresie możemy również pomyśleć o wysadzeniu rozsady sałaty, pomidorów, ogórków, selerów, porów, lubczyków. Podwyższone grządki z blachy świetnie ograniczają migrację szkodników, takich jak ślimaki, mrówki czy nawet stonki. Podpowiemy tutaj świetny i naturalny sposób na szkodniki: fusy z kawy (np. fusy z kawy zmielonej z ekspresu odstraszają ślimaki i inne szkodniki). Rabaty z metalu sprawdzają się przede wszystkim podczas użytkowania. Podczas pielęgnacji naszych grządek nie musimy zbyt intensywnie nachylać się nad uprawami. Odchwaszczanie grządek stanie się o wiele prostsze i przyjemniejsze.W jaki sposób przygotować się do uprawy warzywników na podwyższeniu?

Podpowiemy:


- zaplanuj miejsce w swojej przydomowej przestrzeni, tak aby ono było dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od zimnych wiatrów (przeciągów)

- wybierz odpowiedni rozmiar warzywnika (szer/wys/dł) i kolor (dostępne podstawowe trzy kolory z możliwością wyboru koloru z palety RAL), ważne co planujesz uprawiać, w jakich ilościach, ile gatunków warzyw planujesz uprawiać i przede wszystkim co lubisz:)

- przygotuj podłoże, aby było żyzne, lekkie i przepuszczalne dla wody. Najlepiej użyć gotowego żyznego podłoże dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym. Również gdy posiadamy nadmiar ziemi w naszym ogrodzie lub na naszej działce, zalecamy wykorzystanie takiego podłoża. Wystarczy wymieszać nasze podłoże z czarną ziemią a nawet odrobiną piasku

- ważne jest, aby przygotowane miejsce wzbogacić odpowiednie składniki mineralne. Jeżeli mamy trochę czasu do wysiewu (jest to jesień lub bardzo wczesna wiosna) zaleca się stosowania naturalnych nawozów w postaci obornika naturalnego w formie granulowanej.

Bliżej terminu wysiewu należy stosować gotowe nawozy do uprawy warzyw

- jeżeli nie chcemy, aby nasze uprawy były traktowane chemicznymi nawozami i opryskami, świetną alternatywą jest stosowanie wywaru z pokrzyw. Można stosować ją do podlewania (jako naturalny nawóz) oraz świetnie sprawdza się do zwalczania chorób grzybowych na pomidorach)

- pamiętajmy aby nasz warzywnik był uzupełniony podłożem/ziemią równo z krawędzią grządki Dlaczego? Intensywne podlewanie powoduje obniżanie się poziomu ziemi.

- wybór odpowiednich nasion dobrej jakości oraz rozsad/sadzonek


- odpowiednio wyznacz grządki, wyznacz odległości pomiędzy gatunkami i zaplanuj gdzie posadzić np. ogórki lub pomidory. Pamiętaj, że wysiew świeżych ziół przy pomidorach lub ogórkach odstraszy nieproszonych gości.


Dlaczego uprawa warzyw i roślin ozdobnych jest polecana?

- podłoże szybciej nagrzewa się, z czym wiąże się szybsze kiełkowanie nasion oraz lepsze plony

- ogranicza migrację szkodników

- piękny i efektowny wygląd grządek, zastosowanie ram w naszych grządkach spowoduje, że zawsze będzie panował tam, porządek (wrażenie że cały ogród jest poukładany i zaplanowany, a przede wszystkim przemyślany)

- plony można pielęgnować nawet na wygodnym siedzisku, nie jest ograniczeniem dla osób starszych i ograniczonych ruchowo. ___________________________________________________________________


11 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page