Letni okres to zdecydowanie czas na kwiatowe akcenty w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Pięknie podkreślają zadbane i przystrzyżone trawniki, upiększają wejście do naszych domów, wspaniale łączą się z wyznaczonymi ścieżkami prowadzące do różnych zakątków ogrodu.
Zdecydowanie na naszych wyznaczonych, zaprojektowanych rabatach królują róże i hortensje, jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na najpiękniejszy akcent kolorystyczny, czyli wszystkie odcienie fioletu.
Jakie gatunki mamy na myśli? Oczywiście Lawenda wąskolistna, kocimiętki, niesamowite perowskia, budleje Dawida i czosnków ozdobnych.
Dlaczego właśnie te odmiany?
-odporne na przemarzanie
-odporne na szkodniki (ich zapach odstrasza szkodniki)
-odporne na choroby grzybowe
-odporne na długotrwała suszę
-posiadają bardzo duże przyrosty roczne, dają szybkie efekty z zapełnieniu ogrodu,
-tworzą piękne kompozycje z trawami ozdobnymi
-po przycięciu potrafią powtórzyć kwitnienie
-są świetnym wabikiem na motyle, co tworzy niesamowity widok
-rośliny miododajne
-świetnie komponują się z roślinami zimozielonymi
-idealnie komponują się z geometrycznymi prostymi ogrodami
-podkreślają romantyczny angielski styl
- bardzo dobrze łączą się z różnego rodzaju oświetleniem
-bardzo dobrze znoszą uprawę w doniczkach
-nadają całej kompozycji lekkości i romantyzmu
Dlaczego tak bardzo lubimy fioletowe akcenty w ogrodzie?
Oprócz przyjemnych doznań estetycznych wszystkie odcienie fioletu wprowadzają w kompozycjach roślinnych radość tajemniczość, dynamikę. Idealnie komponują się z nowoczesną architektura i prostymi, geometrycznymi ogrodami. Świetnie łączą się z wszystkimi akcentami zieleni, a tło białego grysu ogrodowego, wypełniającego całość rabaty wyodrębnia intensywność barwy. Dodają wyraźnego akcentu każdej kompozycji, a także magii, która sprzyja kontemplacjom w naszej prywatnej sferze ogrodowej. Jak wspominaliśmy fioletowe rośliny są niesamowitym wabikiem m.in na motyle i pszczoły. Jest to ważny element, a zarazem rozwiązywanie problemów deficytu ilości pszczół. W prosty sposób możemy pomóc, przez wykonanie nasadzeń roślin miododajnych. Obecność owadów w naszych ogrodach symbolizuje tętniące życie, które dobrze nastraja zwiedzającego nasz ogród. W jakim miejscu posadzić rośliny o fioletowych kwiatach? Musi być to przede wszystkim miejsce słoneczne. Kolorowe kwiaty po prostu “lubią” słońce. Dobrze nasłoneczniona rabata gwarantuje intensywne i bujne kwitnienie, niesamowite podkreślenie barwy kwiatów, a także powtarzalność kwitnienia. W momencie, gdy usuniemy przekwitnięte kwiatostany, pojawią się nowe, za czym idzie przedłużenie kwitnienia roślin ozdobnych nawet do późnej jesieni.
Pamiętajmy również, że nie należy stosować roślin o kwiatach fioletowych w miejscach gdzie jest dużo cienia. Zamiast rozjaśnić całość kompozycji wprowadzimy większy efekt zacienienia. Rośliny nie będą ładnie eksponowały się w cieniu tak jak kwiaty np. różowe, białe, czy czerwone. Fioletowe akcenty dobrze rozjaśnić i podkreślić dobrym stanowiskiem, białymi i jasno zielonymi roślinami i elementami ogrodowymi.
Zostaje również temat uprawy roślin o fioletowych kwiatach w donicach i na rabatach kwiatowych, które można ustawić tuż przy wejściu do domu, tuż przy tarasie, grillu, czy Altanie. Uprawa w metalowych donicach jest prosta i przyjemna, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują intensywny i zdrowy wzrost rośliny. Pamiętajmy, że podłoże w donicach intensywnie się nagrzewa i wymaga większej częstotliwości podlewania. Natomiast zimą korzenie roślin narażone są na przemarzania. Jest jednak sposób, aby zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tj. ocieplenie donic/rabat najlepiej styrodurem o grubości około 3 cm.
Bawmy się kolorami w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Nie ograniczajmy się do stosowania małej ilości barw. Nasze ogrody mogą być ciekawe, barwne, tajemnicze i romantyczne. M. in. fioletowe rośliny wprowadzą niezapomniany klimat naszej strefy komfortu. #strefakomfortu #ogrod #zacisze #fiolet #fioletwogrodzie #metalowedonice #donicezblachy #gardensteel
Comentarios