top of page

Hortensja, ozdobne krzewy o wyjątkowych kwiatostanach, które możemy spotkać w każdym ogrodzie.

Dlaczego, tak kochamy hortensje? Przede wszystkim ze względu na piękne, okazałe, kolorowe duże kwiaty, które zachwycają nas nie tylko w okresie wakacyjnym. Dekoracyjne kwiaty są również jesienią i zimą, który nie trzeba usuwać nawet do przyszłej wiosny.


Mamy kilka rodzajów hortensji, jednak chcielibyśmy się skupić na 4 podstawowych, które są najbardziej popularne:


-Ogrodowa najbardziej popularna wśród hortensji, jednak bardziej wymagająca pod kątem uprawy, żyznego podłoża, intensywnego podlewania. Hortensja ogrodowa zdecydowanie nie poradzi sobie na stanowisku słonecznym. Świetnie nadaję się przez swój niewielki wzrost do uprawy np w metalowych donicach na tarasie. Miejsce zadaszone zapewnia jej stały cień. Kwiatostany są kuliste i dosyć duże, do 20 cm średnicy. Uprawa w donicach wymaga ocieplenia donic od wewnątrz, lub przeniesienia donic w miejsce, gdzie rośliny będą zabezpieczone przed przymrozkami. Hortensje ogrodowe wymagają intensywnego nawożenia. Barwa kwiatów jest zależna od kwasowości podłoża. Im podłoże bardziej kwaśne tym barwa różowa, niebieska lub fioletowa bardziej intensywna. Należy


-Bukietowa jedna z najmniej wymagających gatunków hortensji, okazałe kwiaty w formie stożkowej(kwiaty nawet do 40cm długości), pokrój rośliny strzelisty dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Idealnie nadaje się na nasadzenia miejskie, parkowe, oraz w przydomowych ogrodach. Świetnie wypełnia przestrzeń w ogrodach. Osiąga szybki wzrost od momentu posadzenia, najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym lub pod koronami dużych drzew, świetnie łączy się z trawami ozdobnymi, np pampasowymi. Istnieją niesamowite odmiany o kwiatach cieniowanych, dwukolorowych.


-Krzewiasta najstarsza z odmian i bardzo odporna na trudne warunki uprawowe. Należy zwrócić uwagę na stanowisko (wymaga stanowiska cienistego lub półcienistego. Kwiaty do 20 cm średnicy o barwie zielonkawej lub białej (w zależności od kwasowości i nasłonecznienie, im bardziej nasłonecznione miejsce tym kwiaty o barwie intensywnej bieli)


-Pnąca- najbardziej delikatna i subtelna forma hortensji ozdobnych. Jedynym minusem posiadanie tego krzewu, jest bardzo powolny przez pierwsze dwa lub trzy lata uprawy (proces adaptacji rośliny). Liście i pędy są delikatne i tworzą niesamowity kształt na pergolach, trejażach, czy ogrodzeniach. Uprawa hortensji pnącej może również odbywać się na balkonach i na tarasach. Dobrze znosi uprawę w donicach. Hortensja pnąca potrafi wnieść do naszych kompozycji nutkę tajemniczości, lekkości, romantyczności. Delikatne kwiaty niesamowicie prezentują się na metalowych podporach, czy pergolach.


Jak rozpoznać gatunek hortensji w formie jeszcze bez kwiatowej? Każdy gatunek różni się kształtem liści kolorem pędów, elastycznością w dotyku, pokrojem rośliny.Wymagania uprawowe hortensji:

  • żyzna i lekka gleba, co to oznacza? Hortensje rosną intensywnie na dobrze przygotowanym podłożu. Gleba powinna być próchniczna, wymieszana z mała ilością piasku, co spowoduje dobra przepuszczalność i nie zaleganie wody w korzeniach. Kwaśny odczyn w granicach 4 -5,5 ph.

  • nawożenie roślin, które dostarczają makro i mikroelementów odpowiedzialnych za intensywne wybarwienie kolorów kwiatów (w przypadku hortensji ogrodowych). systematyczne dokarmianie roślin nawozami powoduje, że są one bardziej odporne, mają więcej siły na intensywne kwitnienie, a przede wszystkim zimowanie (przemarzanie).

  • ściółkowanie podłoża korą sosnową, w szczególności w donicach jak i na rabatach kwiatowych. Zabieg ten zmniejsza ryzyko wysychania podłoża oraz natoranie zakwasza glebę, co zbliża uprawę hortensji do jej naturalnego środowiska.

  • systematyczne i intensywne podlewanie. Wszystkie gatunki hortensji są dosyć wrażliwe na niedobór wody. Dlatego tak ważny jest wybór stanowiska uprawy (półcieniste lub cieniste). Uprawa w donicach, wymaga w upalne dni nawet dwukrotnego podlewania.

  • odpowiednie cięcie, najlepiej wiosną. Wszystkie hortensje przycinamy o ⅓ wysokości tuż nad pąkiem śpiącym. Usuwamy również przemarznięte i uszkodzone pędy. Hortensje bardzo dobrze znoszą przycinanie. Nabierają w kolejnym sezonie ładniejszego pokroju, są zwarte i wydają większą ilość kwiatów. Jedynym wyjatkiem sa hortensje pnące. Nie wymagają przycinania. Jedynie można wykonać raz na 2 lata cięcie odmładzające, czyli usuwanie starych pędów które nie wydają już liści i kwiatów.


Wszystkie gatunki hortensji są świetną alternatywa na stworzenie pięknych, kwitnących kompozycji w ogrodzie i na tarasach, czy balkonach. Wspaniale łączą się z roślinami zimozielonymi (iglakami), świetnie towarzyszą wysokim drzewom, szczepionymi na pniu, wypełniając pięknie przestrzeń tuż przy podłożu. Wielu architektów krajobrazu łączy piękne kwiatowe formy z trawami ozdobnymi, co daje nowoczesne kompozycje. #gardensteel #hortensje #pomyslnaogrod #donicezmetalu #donicezblachy


18 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page